Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się


Akademiki

Witamy na wiki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Na Uniwersytecie Warszawskim działa kilka akademików (Domów studenta). Wydział Biologii przyznaje miejsca w akademikach 1, 2 oraz 6. Zwykle ma do rozdziału dużo miejsc w DS2 (żwirek), kilka w DS6 (standard w DS6 jest bardzo wysoki, trudno dostać te miejsca) oraz mało (w ostatnim roku: 1) w Domu Studenta 1 (muchomorek).

Dom studencki Żwirek
Dom studencki Żwirek

Spis treści

Proces ubiegania się o akademik

Każdy wydział dostaje pulę miejsc w akademiku do wykorzystania, miejsca przyznaje Wydziałowa Komisja Stypendialna. Niewykorzystane miejsca wracają do Biura Spraw Studenckich we wrześniu (po zaakceptowaniu listy kandydatów).

Dla kandydatów na studia

nie mam pojęcia jak to wygląda

Dla obecnych studentów

Zwykle podania składa się w maju/czerwcu. Wydział ma pewną pulę miejsc w akademikach.

Generator wniosków do ubiegania się o akademik: [1]. Przyznawanie opiera się na wysokości dochodu netto w rodzinie na osobę (jak liczyć dochód: patrz Stypendia uczelniane). Nie jest brana pod uwagę odległość mieszkania od Warszawy, ale osoby z Wwy nie mogą ubiegać się o miejsce w akademiku.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o akademik (z listu WKS MIM do studentów)

 1. Formularz (do pobrania z Internetu )
 2. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach brutto za cały 2008r studenta , obojga rodziców i pełnoletnie, uczące się rodzeństwo. Zaświadczenia powinny zawierać: dochód brutto, podatek, składki na ubezpieczenia. Zaświadczenie wystawione musi być z datą po 15.05.2009r
 3. Jeśli student ma rodzeństwo – dokument stwierdzający wiek rodzeństwa
 4. Zaświadczenie ze szkół o pobieraniu nauki przez rodzeństwo
 5. Jeśli rodzice prowadzą gospodarstwo rolne – zaświadczenie o dochodowości rocznej gospodarstwa z Urzędu Gminy
 6. Jeśli rodzice są po rozwodzie – ksero wyroku sądu oraz zaświadczenie o aktualnej wysokości alimentów
 7. Jeśli któreś z rodziców nie żyje –ksero aktu zgonu
 8. Jeśli któreś z rodziców straciło pracę – zaświadczenie z Urzędu Pracy o bezrobociu
 9. Zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadaniu lub nie przez rodzinę gospodarstwa rolnego lub oświadczenie
 10. Zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u o wszelkich dotacjach /Zasiłkach, chorobowych/ na rodzinę, które nie są opodatkowane
 11. Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą – zaświadczenie o deklarowanym dochodzie, podatku dochodowym oraz wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Jeśli nie dostałeś miejsca

Przydziałem miejsc które pozostały niewykorzystane zajmuje się Biuro Spraw Studenckich. Z moich doświadczeń pracownicy biura są bardzo pomocni i nie ma problemu z takimi rzeczami jak przenosiny między akademikami czy wskakiwanie na wolne miejsca.

Jeśli jesteś z innej uczelni

Zwykle we wrześniu oblężenie akademików jest rzędu 120%. Na początku października mnóstwo ludzi się wykrusza i wtedy mogą wskoczyć osoby z innych uczelni. W przypadku akademików DS1 i DS2 sprawę załatwia się bezpośrednio u kierowników akademika.

Osoby spoza UW mają lekko inne zasady jeśli chodzi o wysokość kaucji i dzień dokonania wpłaty w akademiku.

DS1 (Muchomorek) i DS2 (Żwirek)

Wejście do akademika DS1, więcej zdjęć w Galerii niżej
Wejście do akademika DS1, więcej zdjęć w Galerii niżej

Położenie

Dwa budynki 10 piętrowe przy Żwirki i Wigury 97/99, tuż koło Proximy, na Kampusie Ochota, minutę drogi od Wydziału Biologii, Geologii, Matematyki, Chemii oraz Instytutu Geofizyki.

Cena

Pokój 2 osobowy: 360 zł/mc, pokój 3 osobowy: 280 zł/mc (Muchomorek) lub 275 zł/mc (Żwirek) +10 zł za internet; pokój 1 osobowy dla studentów niepełnosprawnych: 400 zł/mc NIEPRAWDA ! CENY W DS 1 i DS 2 SĄ JEDNAKOWE !

Standard

 • Wspólna kuchnia na piętro (tylko palniki gazowe, bez piekarnika, piętro = 20kilka pokoi * 3 osoby)
 • Pralnie dostępne na trzech piętrach z suszarniami typu wirówka, koszt prania: 5 zł, do tego na kilku piętrach pralki "franie" - za darmo, ale trzeba mieć własny proszek, są ciągle zajęte.
 • Internet z blokowanymi wysokimi portami (tj. p2p): 10 zł/mc (w pokoju jest jedno gniazdo, więc jeśli trzy osoby chcą korzystać z netu konieczny jest zakup switcha lub routera-co jest tańszym rozwiązaniem, bo tylko jedna osoba wykupuje konto dające dostęp do internetu, zamiast 3 jak w przypadku switcha). Obecnie akademiki dokładają jednak starań, aby korzystanie w ten sposób z routerów nie było możliwe, przez co wiele z nich nie działa w ogóle - warto upewnić się przed zakupem.
 • Pokój 3 lub 2 osobowy (pokoje 2 osobowe są nieliczne i traktowane jako przywilej, raczej nieosiągalne dla zaczynających studia), rozmiar około 3.5 metra na 7, wyposażony w:
  • Lodówka wysokości 50 cm (zarówno w DS2 jak i w DS1)
  • Łóżko piętrowe i zwykłe (zazwyczaj w pokojach męskich, w Żwirku często też w damskich) lub 3 zwykłe (w damskich).
  • Dwa biurka (jedno mniej niż osób!)
  • Trzy krzesła
  • Trzy szafki typu szafa koszalińska
  • Półki stojące
  • Umywalka i lustro
  • Do pobrania z magazynu pościel (wymiana co miesiąc), koce, firany, zasłony, lampki, miski, kosz na śmieci, telefon, szufelka ze zmiotką
 • Łazienki - niedawno remontowane, prysznice, wspólne na piętro
 • W DS1: bilard (2zł/gra), ping pong (2 stoły), cymbergaj (2 stoły) Autor ma błędne informacje bo bilard kosztuje symboliczną złotówkę za grę ! Do ping-ponga jest już tylko jeden stół bo drugi mieszkańcy byli uprzejmi zdewastować.
 • W DS2: pianino, ping pong (1 stół)
 • na parterze jest sklep (czynny 7 dni w tygodniu, wyjątkiem jest niedziela, sklep jest otwarty co drugą niedziele, raz w DS1, raz w DS2), sala TV, pokoje cichej nauki

Galeria DS1

Galeria zdjęć DS1 jest tutaj. DS2 jest w zasadzie identyczny... to też nie jest prawdą ........

Meldunek

Do zameldowania się w akademiku potrzebne są:

 1. Dowód osobisty
 2. Dwa zdjęcia
 3. Mężczyźni - książeczka wojskowa (numer)
 4. Kaucja (wysokość pierwszej opłaty)
Z ciekawostek: zgodnie z Regulaminem należy "przedłożyć w administracji domu studenta aktualne badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz dwie fotografie".

Uwagi dodatkowe

 • piętra w DS1 są zwykle nie-koedukacyjne, jednak zdarzają się wyjątki
 • w DS1 nie przyznaje się pokoi ,,mieszanych", tj. parom, o ile osoby ubiegające się o pokój nie są małżeństwem
 • osoby spoza UW mogą ubiegać się o miejsca w akademiku, jednak zwykle dopiero w połowie października (dopiero wtedy pojawiają się wolne miejsca, wcześniej są one zarezerwowane dla osób, które otrzymały miejsce w akademiku ale jednak z niego zrezygnowały - tylko tego nie zgłosiły)
 • mieszkańcy dzielący pokój dostają JEDEN wspólny klucz, dorabianie kluczy jest zaboronione ale i tak każdy dorabia :P
 • Opłatę za pokój studenci UW uiszczają do 20 każdego miesiąca
 • Płacić można gotówką lub kartą
 • Informację o wymeldowaniu należy zgłosić z tygodniowym wyprzedzeniem w administracji
 • Akademiki DS1 i DS2 w okresie letnim lipiec - wrzesień prowadzi działalność hotelową (powinny przynajmniej, ponieważ jest to jednak dodatkowa robota dla kierowników unikają tego jak ognia organizując różnego rodzaju przeciągające się na całe wakacje remonty. Szczególnie skuteczny jest w tym DS1, podobnie jak w zeszłe wakacje w te będzie również zamknięty)

nie jest prawdą, że kierownicy akademików unikają prowadzenia akcji hotelowej, podobnie jak nieprawdą jest, że DS 1 jest w tej dziedzinie "szczególnie skuteczny". Takie stwierdzenia są zwykłym nadużyciem. Niektóre remonty po prostu nie mogą być prowadzone podczas zamieszkiwania studentów w akademiku. Remontu głównej klatki schodowej będącej jedyną drogą pożarową nie wolno prowadzić przy zakwaterowanych mieszkańcach. Kierownicy nie "organizują" remontów bo nie mają w tej dziedzinie żadnych możliwości ani też nie mają żadnego interesu w ich przeciąganiu. Przeciągający się remont to mniej czasu na przygotowanie akademika do kwaterowania

Mieszkałem na KICU rok,trzy lata w DS1.Warto dodać,że parzyste piętra są przeznaczone dla dziewczyn,nieparzyste dla facetów.Na Kicu nie ma takiej sytuacji...Można pożyczyć cukier od ładnej sąsiadki,w DS1 trzeba zejść piętro niżej,albo wejść piętro wyżej :)

DS 3

Zobacz też galerię: Akademiki/Galeria Kickiego

Dojazd

Dworzec Zachodni

Autobus nr 523 od przystanku Dworzec Zachodni 01 do przystanku Szpital MON 02. Stamtąd łapiemy 102 i wysiadamy na przystanku Mycielskiego 01. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy między boiskiem a blokami, mijamy (idąc prosto) skwer, skręcamy w prawo, a potem w pierwszą uliczkę w lewo. Tam będzie już widać budynki Kica.

Dworzec Wschodni

Autobus nr 115 od przystanku Dworzec Wschodni (Lubelska) 01 do przystanku Mycielskiego 01. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy między boiskiem a blokami, mijamy (idąc prosto) skwer, skręcamy w prawo, a potem w pierwszą uliczkę w lewo. Tam będzie już widać budynki Kica.

Dworzec Centralny

Autobus nr 102 od przystanku Dworzec Centralny 33 do Mycielskiego 02. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy między boiskiem a blokami, mijamy (idąc prosto) skwer, skręcamy w prawo, a potem w pierwszą uliczkę w lewo. Tam będzie już widać budynki Kica. Tę samą trasę można pokonać tramwajem – nr 8 od przystanku Dworzec Centralny 07 do Kickiego 02 (potem przechodzimy na lewą – w stosunku do kierunku jazdy – stronę ulicy, idziemy w prawo, a potem skręcamy w lewo, w bramę prowadzącą na ulicę Kickiego, skąd będzie już widać budynki Kica), nr 9 i 24 od przystanku Dworzec Centralny 07 do Grenadierów 04 (potem przechodzimy na lewą – w stosunku do kierunku jazdy – stronę ulicy, idziemy ulicą Siennicką aż do jej skrzyżowania z Grochowską, przechodzimy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo, w bramę prowadzącą na ulicę Kickiego, skąd będzie już widać budynki Kica).

Dworzec PKS Stadion

Tramwaj nr 3, 8 lub 26 od przystanku Aleja Zieleniecka 06 do przystanku Kickiego 02 (potem przechodzimy na lewą – w stosunku do kierunku jazdy – stronę ulicy, idziemy w prawo, a potem skręcamy w lewo, w bramę prowadzącą na ulicę Kickiego, skąd będzie już widać budynki Kica).

Lotnisko

Autobus nr 188 od przystanku Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina 02 do przystanku Szpital MON 02. Stamtąd łapiemy 102 i wysiadamy na przystanku Mycielskiego 01. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy między boiskiem a blokami, mijamy (idąc prosto) skwer, skręcamy w prawo, a potem w pierwszą uliczkę w lewo. Tam będzie już widać budynki Kica.

Zakwaterowanie

Zanim staniemy w okropnie długiej (i wolno przesuwającej się) kolejce do administracji, pobieramy z portierni druczek - do jego wypełnienia konieczne będzie posiadanie dowodu osobistego (w przypadku cudzoziemców paszport) i (w przypadku panów) książeczki wojskowej.

W administracji, po złożeniu druczku, dostajemy przydział do wybranego przez nas pokoju i magnetyczną kartę mieszkańca (tzw. Kickartę.

W administracji uiszczamy także opłatę za pierwszy miesiąc pobytu w akademiku.

Jeśli mamy takie życzenie, udajemy się do magazynu pościeli (dwa pokoje dalej), gdzie miła pani da nam koc, poduszkę, kołdrę i prześcieradło. Dowodem posiadania jest (wydawany w administracji) kwit magazynowy, który przechowujemy przez cały rok, aż do momentu wyprowadzenia się z zajmowanego pokoju.

Istnieje możliwość pobrania z magazynów dodatkowego wyposażenia pokoju:

 • lampka
 • zasłony
 • obrus
 • telefon stacjonarny

Opłaty

Kasa znajduje się w budynku na Kickiego 12 i jest czynna od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00. Za pokój można zapłacić osobiście (kartą lub gotówką) lub przelewem bankowym (nr konta 50 1160 2202 0000 0000 6085 0332) - należy podać swoje imię, nazwisko, nr pokoju i miesiąc, za który płacimy. Wpłaty należy dokonać do 20 każdego miesiąca - po tym terminie naliczana jest kara (20 groszy za każdy dzień zwłoki).

Za internet można płacić wyłącznie w kasie (10 zł/mies.).

Kic 9

 • pokój 2-osobowy - 310 zł
 • pokój 3-osobowy - 280 zł
 • nocleg w pokoju hotelowym - 30 zł/noc

Kic 12

 • pokój 2-osobowy - 380 zł

Pokoje

Kic 9

 • wyposażenie: łóżka, szafa, regały, półki, szafki, stoliki, krzesła, lodówka

Kic 12

 • dwa pokoje, korytarz, łazienka (toaleta, umywalka, prysznic) i aneks kuchenny (zlew, lodówka) tworzą jeden segment
 • wyposażenie: łóżka, szafa, regał, półki, stoliki, krzesła

Kuchnie

Kic 9

 • po 2 na każdym piętrze
 • w każdej znajduje się zlew, blaty i 4 kuchenki (16 palników)

Kic 12

 • w każdej znajduje się zlew, blaty i 2 kuchenki (8 palników)

Pralnia

Kic 9

 • 2 pralki
 • 1 suszarka

Kic 12

 • na poziomie -1
 • 3 pralki (1 cykl 45-minutowy - 2 zł)
 • 1 suszarka (1 cykl 45-minutowy - 2 zł)
 • 1 suszarnia (zamykana na klucz, dostępny na portierni)

Linki zewnętrzne

Źródło

DS 4

jeśli potrafisz dopisać jakieś inforamcje: zrób to :)

Adres

L. Zamenhofa 10a 00-187 Warszawa

Ceny

 • pokój 1-osobowy - 550 zł
 • pokój 2-osobowy - 450 zł
 • kaucja - do 700 zł

W roku 2008/09 był remontowany i teraz jest podobno czysty świezy i jeszcze lepszy niż DS6. Pokoje 1 i 2 osobowe, połączone po 2 w segmencie. Ale nic więcej nie wiem, bo nie widziałem sam.

Bardzo miła Pani kierownik.

Kolejny nowoczesny akademik w Warszawie - artykuł z Gazeta.pl nt. Zamenhofa

 • kaucja 500 zł, ale warto, bo bardzo przyjemnie się mieszka!!!
 • ale imprez jest mało, a to dla pewnej grupy studentów wielka wada

DS 5

Ul. Smyczkowa 5/7

Ceny

 • 2 os: 380 zł/mc - dwójek jest tylko kilka.
 • 3 os: 330 zł/mc

+ 10 zł/mc za Internet, jeśli ktoś chce

Inne

 • W roku akademickim 2010/2011 jest pobierana kaucja w wysokości 300 zł.
 • prysznice i wc oraz kuchnie wspólne, w pokojach lodówka(malutka) i umywalka.

DS 6

Ul. Radomska 11

Ceny

 • 2 os dla studentów krajowych: 460 zł
 • 2 os dla studentów zagranicznych 400 zł - teraz więcej niż 400
 • 1 os dla studentów niepełnosprawnych 390 zł

Inne

Kaucja: 410 zł dla studentów krajowych, ok. 800 zł dla studentów zagranicznych

Opinie i informacje subiektywne

Jeśli mieszkałeś w akademiku i możesz podzielić się swoimi wrażeniami/przemyśleniami umieść je na stronie Opinie. Umieszczaj tam dowolnie subiektywne opinie / napisz wszystko co tylko uważasz, że będzie przydatne dla innych.

Linki

osobiste