Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się


Pomoc:FAQ

Witamy na wiki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Znajdują się tu pytania, na które warto znać odpowiedź, gdy poruszasz się po wiki. Jeśli nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie wyślij je pod adres: wiki@biol.uw.edu.pl <już aktualne>.

Spis treści

Tworzenie stron

Czy mogę uczynić stronę ukrytą przed niezalogowanymi osobami?

Tak, stwórz stronę chronioną hasłem.

Czy mogę prowadzić stronę ,,tylko dla siebie", np. dziennik laboratoryjny?

Tak. Pamiętaj tylko, że nadal każdy będzie mógł edytować tę stronę. I zastanów się, czy chcesz umieścić informacje na licencji tej, na której jest cały tekst w wiki. Jeśli nie, to umieść stosowną informację na stronie.

Czy mogę chronić stronę hasłem?

Tak. Musisz stworzyć stronę o nazwie: Chroniona:TUTAJ NAZWA STRONY, po czym (po wpisaniu jakiejś treści i zapisaniu strony) wcisnąć przycisk ,,ochrona" (umieszczony tam, gdzie przycisk edytuj, historia, obserwuj); zostaniesz przeniesiony do strony ustawiania hasła i voila!

Tym niemniej pamiętaj, że stosowany przez nas engine nie wspiera stron niedostępnych dla wszystkich, stąd nie możemy zagwarantować, że strona będzie absolutnie dobrze chroniona. Dołożymy do tego wszelkich starań i choć nie znamy sposobów na obejście naszych zabezpieczeń, nie znaczy to, że takie nie istnieją.

Czy mogę zrobić stronę dostępną tylko dla zalogowanych? (osób z UW)

Tak. Załóż stronę Chroniona:TUTAJ NAZWA STRONY . Będzie dostępna tylko dla osób zalogowanych.

Mam plik wordowy, czy mogę zrobić z niego stronę?

Tak. Spójrz na Porady_dla_tworzących_strony

Mam stronę html, czy mogę łatwo wrzucić ją do wiki?

Tak. Spójrz na Porady_dla_tworzących_strony

Edycja stron

Czy mogę zabronić edycji strony przez osoby niezalogowane?

Utwórz stronę chronioną hasłem.

Jeśli Cię to nie satysfakcjonuje: skontaktuj się z nami.

Czy można zabronić edycji jakiejś strony przez kogokolwiek?

Utwórz stronę chronioną hasłem. A jeśli to nie spełnia Twoich potrzeb: skontaktuj się z nami.

Wkleiłem coś w Rich Text Editor i jakieś krzaki są.

Pewnie wkleiłeś bezpośrednio do okna edycyjnego. Jeśli chcesz coś wkleić, kliknij w pasku narzędzi ikonkę ,,wklej z Worda" i wklej dopiero to, co chcesz w okienko, które się pojawi. A najlepiej spójrz do Spójrz na Porady_dla_tworzących_strony

Jak mam się nauczyć edycji? Jeszcze coś zniszczę...

Nie bój się, że coś zniszczysz w wiki. Historia wszystkich modyfikacji jest zapisywana na serwerze, w razie problemów zawsze można przywrócić poprzedni wygląd strony. A jeśli chcesz poćwiczyć edytowanie stron, wejdź na Brudnopis - to strona stworzona do prób z edycją. Jej zawartość jest co jakiś czas zastępowana treścią strony Szablon:Brudnopis, więc nie zamieszczaj tam istotnych informacji!

Obsługa plików

Jakie rozszerzenia plików są obsługiwane przez wiki?

Kliknij ,,Prześlij plik" i spójrz na pole: Dopuszczalne formaty plików: ... . Jeśli chcesz, aby jakiś jeszcze format był obsługiwany: daj nam znać.

Jakiej wielkości plik mogę przesłać?

Kliknij ,,Prześlij plik" i spójrz na pole: Wielkość pliku jest ograniczona do 10MB (albo inna wartość, aktualnie (26.02.09) jest to 10MB) . Jeśli chcesz, aby obsługiwać większe pliki: daj nam znać. Obejście problemu jest następujące: podziel plik programem archiwizującym na mniejsze pliki i wgraj kilka plików. Jak to zrobić: jest dużo opisów na ten temat w wyszukiwarkach internetowych, wpisz ,,Dzielenie pliku". Jeden z opisów jest np. tu.

Chcę wysłać 100 plików, jak to zrobić?

Jeśli masz tak dużo plików skontaktuj się z Redaktorami wiki. Wówczas umożliwimy Ci przesłanie plików protokołem ftp, tj. wygodnie i bezproblemowo.

Czy mogę ograniczyć dostęp do pliku?

Tak. Plik (nie graficzny), który przesyłasz na wiki może być:

  • Ogólnodostępny
  • Dostępny tylko dla osób posiadających konto w wiki (czyli mniej więcej dla studentów i pracowników UW)
  • Dostępny po podaniu ustalonego przez wgrywającego plik hasła

Nie dotyczy to jednak, ze względów bezpieczeństwa, plików graficznych. Jeśli chcesz udostępnić w sposób chroniony plik graficzny spakuj go np. zipem.

Ale pamiętaj: wiki nie jest serwerem plików ani systemem ukrywania informacji, wręcz przeciwnie. Jest w zamyśle tak otwarte, jak tylko to możliwe. Nie gwarantujemy, że dane umieszczone tu nie wyciekną, choć dołożymy starań, aby były możliwie bezpieczne. Jeśli masz dużo plików które chcesz chronić, treści które chcesz udostępnić tylko określonej grupie osób: przemyśl skorzystanie z Moodle na UW.

Zapomniałem ustawić hasło do pliku!

Prześlij ten plik raz jeszcze, tym razem z hasłem.

Chcę zmienić hasło do pliku.

Nie ma takiej możliwości. Jeśli to rzeczywiście wyjątkowa sytuacja: skontaktuj się z Redaktorami.

Kwestie prawne

Jak mogę wykorzystywać materiały z wiki?

Poczytaj w Wiki:Informacje prawne.

Jak mogę wykorzystać plik, który nie ma opisanej licencji?

Autor, umieszczając plik na wiki, opublikował go. To znaczy, że w ramach dozwolonego użytku prywatnego możesz używać tego pliku, tj. w szczególności możesz go skopiować, wydrukować, możesz dać go koledze. Nie możesz jednak, bez zgody autora, sam go opublikować czy opublikować zmodyfikowanego, nieważne czy na tym wiki czy w dowolny inny sposób: w książce, na chomiku, w gronie czy wydrukowane na ścianie wydziału. Oczywiście możesz wykorzystać przysługujące Ci prawa z tytułu prawa do cytowania. Pamiętaj tylko, że aby cytować w sposób legalny, nadal musisz spełnić kilka warunków.

Czy mogę opublikować coś, co było już opublikowane?

Nie, jeśli nie masz pozwolenia autora. Chyba, że cytujesz, w ramach dozwolonego użytku publicznego. Patrz inny podpunkt tej sekcji dot. cytowania.

Co to znaczy opublikować?

W kontekście wiki: jeśli umieszczasz coś w internecie i wszyscy mogą to ściągnąć. Jednak jeśli umieścisz na wiki plik chroniony hasłem, to NIE JEST to publikacja. Jeśli umieścisz plik nie chroniony hasłem lub ograniczonym dostępem dla użytkowników zalogowanych, wówczas jest to publikacja.

Czy mogę umieścić coś na wiki korzystając z dozwolonego użytku prywatnego?

Tak. Możesz tak umieścić różne pliki i chronić je hasłem. Dzięki temu nie będą publicznie dostępne, a Ty możesz Twoim znajomym przekazać hasło jakim chroniony jest plik. Podobnie możesz założyć stronę chronioną hasłem.

Czy mogę umieścić swoje notatki z wykładu?

Notatki, jeśli są twórcze, nie są żywą kopią tego, co mówił wykładowca, są własnym opracowaniem tematu: TAK. Jeśli jest to stenogram wykładu: NIE. Nie wolno bez pozwolenia wykładowcy publikować (twórczych) slajdów z wykładu.

Czy mogę umieścić pytania z kolokwium/egzaminu?

Nie jeśli nie masz pozwolenia autora pytań. Jeśli pytania te są twórcze. Możesz jednak opisać o co pytano na egzaminie, możesz umieścić również swoje odpowiedzi na pytania.

Czy mogę w materiałach wykorzystać czyjś rysunek/opracowanie?

Tak, na zasadzie dozwolonego użytku publicznego. Pamiętaj, aby koniecznie umieścić imię, nazwisko oraz źródło z którego korzystasz. Pamiętaj, że materiał, w którym cytujesz kogoś, musi być sam w sobie twórczy, a cytat nie może stanowić większości materiału. W oparciu o to, możesz wykorzystać w zamieszczanych materiałach np. czyjś rysunek, czy skopiować fragment tekstu z czyjejś pracy.

Umieszczono moje materiały na wiki bez mojej zgody, co zrobić?

Prosimy o kontakt z Redakcją. Proszę nie usuwać samemu zamieszczonych materiałów. Takie zachowanie może zostać uznane za wandalizm.

Ktoś umieścił moje nazwisko na stronie, a ja sobie tego nie życzę.

Prosimy o kontakt z Redakcją.

Ktoś notorycznie łamie moje prawa, co zrobić?

Prosimy o kontakt z Redakcją.

Wiki spaliło mój komputer, kogo mogę pozwać?

Nikogo. Akceptujesz wiki takim, jakim jest. Redakcja nie gwarantuje, że wiki będzie działało w sposób właściwy. Używasz systemu na własną odpowiedzialność.

Chcę opublikować coś na wiki, ale na innej licencji.

Zapraszamy. Koniecznie jednak umieść wyraźną informację o tym, na jakiej licencji umieszczasz materiały. Pamiętaj, że nie możesz naruszyć nałożonej już na jakiś materiał licencji. Jeśli np. modyfikujesz tekst na licencji A i licencja A nie pozwala na zmianę licencji na B, nie możesz tego uczynić.

Nie działa

Wiki nie działa

Koniecznie skontaktuj się z nami, opisz kiedy i w jakich okolicznościach system nie działał.

Nie działa mi Rich Text Editor!

Bywa. Niestety Rich Text Editor nie jest jeszcze idealny. Spróbuj użyć innej przeglądarki internetowej, innego komputera, innego systemu operacyjnego. Jeśli nie ma takiej możliwości - pozostaje nauczyć się składni MediaWiki. Jest ona łatwa, miła i przyjemna.

Nie mogę przesłać pliku, bo jest za duży. Co zrobić?

Spróbuj spakować plik programem do kompresji, może podziel go na mniejsze. A może przemyśl użycie zewnętrzego źródła pliku? Umieść go np. na rapidshare, przeklej.pl albo innym systemie tego typu.

Nie mogę przesłać pliku, bo ma złe rozszerzenie. Co zrobić?

Na wiki akceptujemy, ze względów bezpieczeństwa, tylko określone rozszerzenia plików. Spróbuj przekonwertować plik do obsługiwanego formatu. Jeśli to niemożliwe, spakuj go do formatu archiwum obsługiwanego przez nasz system. Jeśli to niemożliwe: skontaktuj się z nami.

Bezpieczeństwo danych

Moja strona musi być dostępna 24/7

Wiki stara się być dostępne 24/7. Redakcja robi co w jej mocy, aby wiki było dostępne bez przerw. Informacja o zaplanowanych przerwach będzie podawana z wyprzedzeniem. Póki wiki jest w wersji beta, nie oczekuj od niej zbyt wiele.

Dane które zamieszczam są bezcenne i to jedyna kopia

Bardzo nierozsądnie. Oczywiście bezpieczeństwo danych jest dla nas kwestią priorytetową, robimy okresowe kopie całego wiki składowane w kilku różnych niezależnych miejscach. Dane powinny być bezpieczne, ale jeśli chcesz być absolutnie pewien: lepiej sam też rób kopie ważnych danych.

Jak chronicie pliki i strony?

Słabo. Jeśli chcesz być zupełnie pewnym, że nikt nie dobierze się do Twojego pliku: spakuj go z hasłem, albo skorzystaj z zewnętrznego serwera. Podobnie jeśli chcesz mieć stronę w pełni zabezpieczoną przed dostępem z zewnątrz.

Rozwój wiki

Chcę pomóc w rozwoju wiki

Świetnie, skontaktuj się z nami! Nie musisz być programistą, nawet nie musisz umieć dobrze obsługiwać komputera. Nauczymy Cię wikitekstu, zaawansowanej edycji wiki. Damy stosowne uprawnienia i w ciągu kwadransa staniesz się naprawdę potężnym Użytkownikiem.

A jeśli jesteś programistą php — jeszcze lepiej. Pomożesz nam w rozwoju silnika na którym stoi wiki.

Dołącz do organizacji: Organizacja studencka Kiwi.

Po co miałbym dołączać do organizacji?

To dobre pytanie. Powodów jest sporo:

  • pokazujesz, że nas popierasz; jeśli będziemy mieli wielu członków, łatwiej będzie nam coś zorganizować na UW / WB;
  • poznasz inne osoby (jeśli będziesz chciał) związane z wiki;
  • będziesz miał zabawny wpis w CV.

Widziałem na innym wiki takie fajne coś. Możecie to wrzucić?

Naturalnie. Napisz nam maila, gdzie napiszesz czego Ci brakuje, jak to wprowadzić i dlaczego jest nam to potrzebne.

Prywatność

Jak chronione są moje dane osobowe?

Właściwie żadnych nie trzymamy. Twój numer PESEL jest trzymany w formie zakodowanej. Informacje o IP, z którego nastąpiło połączenie, SĄ przechowywane. Nie przechowujemy danych typu imię, nazwisko, wydział, numer indeksu, e-mail itp.

Chcę się skontaktować z użytkownikiem XYZ

Wejdź na stronę Dyskusja_użytkownika:XYZ i napisz wiadomość. Gdy XYZ zaloguje się do wiki, dostanie informacje o czekającej wiadomości na tej stronie.

Inne

W jednym z materiałów jest stek bzdur!

Przykro nam. Spróbuj to naprawić, zapraszamy do edycji.

Nie mam konta w CAS, CUS czy CSU, jak mam się zalogować?

To jest problem spory. Skontaktuj się z nami. Spróbujemy coś wymyślić. Podaj koniecznie informacje, dlaczego chcesz i dlaczego powinieneś móc mieć konto na wiki.

Mam pytanie, a tu nie ma odpowiedzi!

Po prostu je dopisz. A jeśli nie masz czasu czekać: napisz do nas na wiki@biol.uw.edu.pl

A co mi zrobicie, jak będę niszczył wiki?

Po co masz niszczyć wiki? Pomóż nam! A zrobienie działającego sprawnie i wygodnie serwisu jest wystarczająco trudne nawet wtedy, gdy nie będziesz nam przeszkadzał.

osobiste