Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się


Pomoc:Porady dla tworzących strony

Witamy na wiki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Znajdziesz tu kilka informacji o tym, jak stworzyć stronę od zera. Polecamy ,,slajdy krok-po-kroku".

Spis treści

Dla początkujących

Slajdy krok-po-kroku

Tutaj znajdują się krótkie prezentacje prowadzące krok-po-kroku przez omawiane zagadnienia. Prezentacje nie wymagają wcześniejszej znajomości wiki.

Suchy tekst

Jeśli wolisz znaleźć opisy wikitekstu w formie tradycyjnej, dużo informacji jest tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Formatowanie_tekstu .

Dla zaawansowanych

Importowanie strony internetowej

 • Spróbuj po prostu wkleić stronę, tak jak to jest pokazane na tym filmiku. Jeśli strona jest bardzo prosta, może się uda.
 • Wypróbuj konwerter html2wiki; ten tłumacz jest rewelacyjny, gorąco polecam jego stosowanie.
 • Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała/nie dała dobrych wyników/nie masz czasu się tym zająć, napisz na stronie do której chciałeś coś zaimportować co chciałeś zrobić, co się udało zrobić, a co nie, a stronę dodaj do kategorii Kategoria:TODO Importuj albo napisz do nas maila. Polecamy jednak, abyś spróbował zrobić to sam.

Importowanie pliku w formacie doc (np. MS Word)

 • (metoda polecana, ładnie przedstawiona przy pomocy slajdów krok-po-kroku tutaj, tutaj jest tylko opis, gdybyś nie mógł z jakiegoś powodu obejrzeć flasha)

W celu wklejenia informacji z zachowaniem formatowania wykorzystamy Gadżet o nazwie wikEd. Najpierw uaktywnij wikEd: W swoich preferencjach użytkownika kliknij kolejno → Gadżety → zaznacz wikEd; następnie przejdź do strony, w której treść chcesz wkleić informacje z pliku. Rozpocznij edycję strony i po prostu wklej sformatowany tekst z Worda/strony internetowej. Zrobisz to łatwo przy użyciu sekwencji klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V. Gdy w oknie edycji pojawi się już Twój tekst, musisz jeszcze wcisnąć jeden z przycisków: [t] lub [w] (są to przyciski w pasku zadań tuż nad polem edycyjnym). Pierwszy przycisk pozbawi tekst całego formatowania, drugi spróbuje przetłumaczyć tekst na wikitekst z zachowaniem układu z Worda (czyli Ty chcesz wcisnąć najprawdopodobniej [w]). Jeśli importujesz po raz pierwszy, spróbuj najpierw wkleić coś na stronie Wiki:Brudnopis, to ona służy ona do nauki.

 • Open Office 3 umożliwia eksport w składni wiki (Plik->Export-> wybierz format MediaWiki *.txt). Niestety, raz: nie działa to idealnie, dwa: tracimy informację o obrazkach w tekście. Jeśli jest ich np. 20, to dodawanie każdego obrazka z osobna może być później męczące.
 • Są dostępne makra do Worda i Excela pozwalające na eksport do formatu MediaWiki. Więcej informacji tutaj oraz [1]. Nie używałem tych metod (nie mam Worda), proszę, niech ktoś komu uda się to uruchomić wpisze tutaj swoje przemyślenia.
 • W przypadku importowania prezentacji, warto przemyśleć konwersję jej na obrazy i utworzenie galerii (zapisz jako pliki png lub jpg i prześlij wszystkie na wiki a później stwórz galerię).
 • Masowe przerzucanie z formatu doc do wiki - ja robiłem to w sposób następujący: używałem OpenOffice do wyeksportowania doc jako html (można użyć dowolnego programu, np. MS Word, eksportujemy do ,,przefiltrowanej wersji" jeśli możemy wybrać kilka), następnie przy użyciu wspomnianego w poprzednim punkcie konwertera html2wiki zmieniałem html na wiki, a obrazki uploadowałem. Oczywiście tak wczytana strona wymaga oczyszczenia i przejrzenia. Z kodu wiki usuwałem tagi span i font i nadmiarowe br.

Wklejanie wymaga bardzo wiele cierpliwości. Jeśli plik jest skomplikowany, może być źródłem dużej ilości frustracji. Nie denerwuj się proszę - jeśli nie uda Ci się przez kilka chwil osiągnąć spodziewanego rezultatu przy stosowaniu poniższych sposobów, to nie stało się nic złego. Najlepiej prześlij wówczas ten plik na wiki w formacie pierwotnym i dodaj stronę, na której umieścisz ten plik do kategorii Kategoria:TODO Importuj. Polecamy jednak, abyś spróbował zrobić to sam.

Wklejanie obrazów

 • używając ,,prześlij plik" (pojedyncze pliki, męczące przy dużej ilości),
 • Multiple File Upload (do kilku plików, jest to męczące przy dużej ilości) aktualnie niedostępne,
 • przez kontakt z administratorem (dowolnej ilości plików przez ftp) - jakoś to później zautomatyzuję, jeśli będą sygnały, że jest to wskazane.

Przywracanie stron

Jeśli coś zepsułeś - nie bój się. Wszystkie wersje stron zapisane są w historii. Jeśli nawet zupełnie zepsułeś jakąś stronę, można ją łatwo przywrócić.

Usuwanie stron

Jeśli chcesz usunąć stronę, umieść w niej szablon ,,do usunięcia", czyli wpisz w wikitekście:

{{delete}}

lub w RTE kliknij przycisk {T} a następnie wybierz ,,własny" i z listy wybierz Template:Delete. Strona zostanie zaznaczona jako strona do usunięcia (po zapisaniu). Prawo do usuwania stron mają tylko redaktorzy, stąd dopiero po jakimś czasie strona zostanie rzeczywiście usunięta.

Dla bardzo zaawansowanych

Wszystko o kategoriach na wiki

Kategorie służą do porządkowania stron na wiki. To dzięki nim na stronie głównej znajduje się to drzewko. Jest to nic innego jak drzewo kategorii.

Kategoryzować można zarówno zwykłe strony, jak i media. Na wiki nie kategoryzujemy podstron. Dodawanie strony do kategorii w najprostszym przypadku wygląda tak, że w czasie edycji musisz wybrać na dole strony odpowiednią kategorię metodą ,,klikaniową". Aby kategoria pojawiła się jako kategoria do wybrania, w tym okienku musi sama należeć do kategorii Kategorie MAIN.

Jeśli chcesz dodać ręcznie kategorię, napisz na dole strony Kategoria:Nazwa tej kategorii.

Jeśli chcesz utworzyć nową kategorię, stwórz stronę o nazwie Kategoria:Nazwa tej kategorii. Jeśli chcesz ponadto, aby ta kategoria znalazła się na drzewku na stronie głównej, dodaj ją do kategorii Kategoria:Do wyświetlenia.

Dodatki

Stare i lekko przedawnione informacje znajdziesz na tej podstronie: Pomoc:Porady dla tworzących strony/Dodatki. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania na tej stronie, poszukaj tam.

osobiste