Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się


Pomoc:Porady dla tworzących strony/Dodatki

Witamy na wiki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Jeśli NIGDY W ŻYCIU nie stworzyłeś żadnej strony w wikipedii, nie masz pojęcia jak to działa, polecam, żebyś przejrzał to Pomoc:Porady dla tworzących strony/Tworzenie strony, od podstaw tworzę tam stronę przedmiotu, tłumacząc wszystkie czynności. Zaczynam od zupełnych początków, kończę na wystarczająco zaawansowanych technikach edycji, aby swobodnie poruszać się po wiki albo wikipedii. Przydatna może być również lektura MediaWiki w obrazkach. Dotyczy ów opis wikipedii, ale ponieważ silnik wikipedii i wiki jest wspólny lektura podanego tekstu powinna wiele pomóc.

Znajdujący się tu opis nie jest wyczerpujący. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi poszperaj w wyszukiwarce internetowej a następnie opisz proszę wyniki poszukiwań na tej stronie, jeśli znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.

Proszę pamiętaj o dodawaniu nowo stworzonej strony do właściwych kategorii. Oraz o tworzeniu właściwych podstron

To wiki umożliwia tworzenie ,,podstron" przez nazywanie kolejnej strony w sposób następujący: nazwaNadstrony/nazwaPodstrony (np. Biochemia/Wykład 1). Proszę korzystaj z tej możliwości, pomoże ona w zachowaniu porządku na wiki.

Spis treści

Możliwości wiki

Wiki umożliwia to co wikipedia (łatwe umieszczanie informacji i plików) PLUS:

 • Łatwe i wygodne edytowanie stron podobnie jak to wygląda w MS Word
 • Chronienie plików i artykułów hasłem
 • Mechanizm podstron: możesz tworzyć strony postaci: Biochemia D/Wykład 1; wówczas z tej strony stworzony zostanie automatyczny link do nadstrony.

Wikitekst

Podstawy

Bardzo dobry opis wikitekstu znajduje się na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Formatowanie_tekstu . Tutaj znajdują się zupełne podstawy, wystarczające jednocześnie do stworzenia większości stron. Po przejrzeniu tych podstaw spójrz na stronę Brudnopis i na jej kod, analizując go nauczysz się więcej niż czytając te podstawy.

Robienie nagłówków

Artykuły na wiki podzielone są nagłówkami na sekcje. Każdą sekcję można osobno edytować, tak podzielony artykuł łatwiej się czyta, jesli sekcji jest odpowiednio dużo pojawia się spis treści.

Aby wstawić nową sekcję należy w wikikodzie napisać:

== Nazwa sekcji najwyższego poziomu ==
=== Nazwa sekcji niższego poziomu (pisana mniejszą czcionką) ===
==== I tak dalej ====
===== I tak dalej =====

Nowy akapit

wiki nie zauważa pojedynczego przejścia do nowej linii w wikitekście, tj jeśli chcesz wstawić znak nowej linii musisz w wikikodzie zrobić jedną pustą linię, tj.

ten tekst
będzie wyświetlony
w jednej linii

a ten już w drugiej

Pogrubienie, pochylenie

Jeśli chcesz pogrubić lub pochylić tekst napisz:

Jeśli chcesz '''pogrubić''' lub ''pochylić'' tekst napisz:

Wyliczenia i wypunktowania

Możesz na wiki:

 1. wyliczać
 2. różne
 3. rzeczy

oraz je

 • wypunktowywać
 • a nawet robić
  • zagnieżczone
  • wypunktowania (wyliczenia też! pisz wtedy ##; można też wszystko razem stosować i pisać #*)
 • to zupełnie proste
# wyliczać
# różne
# rzeczy
oraz je
* wypunktowywać
* a nawet robić
** zagnieżczone
** wypunktowania
* to zupełnie proste


Linki i odnośniki

 • Link do innej strony na wiki wstawisz pisząc
 [[Brudnopis]] 
(wynik: Brudnopis)
 • Link do strony spoza wiki:
[http://biol.uw.edu.pl]
(wynik: [1])
 • Link do strony na wiki z opisem alternatywnym:
 Spójrz na stronę [[Brudnopis|Brudnopisu]]
Spójrz na stronę Brudnopisu (zwróć uwagę na znak | )
 • Link do strony spoza wiki z opisem alternatywnym:
[http://biol.uw.edu.pl Oficjalna strona Wydziału Biologii]
(wynik: Oficjalna strona Wydziału Biologii)

Obrazki

Mnóstwo informacji o wstawianiu obrazków jest na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Uwagi_o_wstawianiu_obrazków .

Podstawy: Tworzenie nowych stron

Z wyjątkiem tego, że na naszym wiki jest możliwa edycja w Rich Text Editorze, cała reszta zasad i sposobów tworzenia jest analogiczna jak w wypadku wikipedii. Polecam więc artykuł meta.wikimedia.org/wiki/Pomoc:Edycja a także rewelacyjny przewodnik po MediaWiki w obrazkach.

Wygląd strony definiowany jest przy pomocy ,,wikikodu" - podobnie jak kod strony internetowej opisany jest w języku html. Rich Text Editor jest próbą stworzenia bardziej przyjaznego człowiekowi sposobu edycji stron. Niestety, RTE nie jest jeszcze na tyle rozbudowany, żeby poprawnie realizować wszystkie zadania. Takie rzeczy, jak tworzenie galerii, robienie zagnieżdżonych list czy edycja szablonów jest trudna w RTE. Trzeba wówczas sięgać do wikikodu, który nie jest trudny. Cała wikipedia stworzona jest w wikikodzie i działa. RTE jest czasem bardzo wygodnym narzędziem, czasem jednak niezmiernie frustrującym, warto wówczas pamiętać o możliwości przejścia do edytowania w wikikodzie.

W wiki istnieje możliwość również edytowania stron przy użyciu wikEd, jest on zainstalowany jako Gadżet. Jest to bardzo wygodny edytor, ale raczej przeznaczony dla bardziej zainteresowanych edycją wiki użytkowników. Ma on wiele bardzo przydatnych funkcjonalności, takich jak oczyszczanie artykułu, wklejanie z worda, naprawianie wzorów chemicznych. Jeśli planujesz stworzenie więcej niż 3 stron w wiki polecam użycie wikEd. Jest on również dostępny w wikipedii, więc jeśli nauczysz się go tu, umiejętność ta zaowocuje gdy znajdziesz błąd w internetowej encyklopedii.

Robienie strony przedmiotu od A do Z

te informacje sa trochę passe, rzuć lepiej okiem na Pomoc:Porady_dla_tworzących_strony#Slajdy_krok-po-kroku

Przepis jak stworzyć stronę znajduje się tutaj Pomoc:Porady dla tworzących strony/Tworzenie strony. Przedstawione tam pomysły oczywiście stosują się również do stron innych. Spójrz też tu: Pomoc:Porady dla tworzących strony/Umieszczanie pliku.

Pomocne mogą być też tutoriale:

Edytowanie stron

Edytowanie istniejącej strony to rzecz, którą robi się najczęściej.

 • Aby wyedytować stronę kliknij zakładkę ,,edytuj" w górze strony (obok pomoc/dyskusja/historia i autorzy itp). Edytować możesz używając czystego wikitekstu lub Rich Text Editora (ponadto jako gadżet możesz zainstalować wikEd).
 • Umieszczanie pliku opisane jest to dokładnie w poradniku Pomoc:Porady dla tworzących strony/Umieszczanie pliku, gdzie omówiony jest sposób umieszczenia pliku na istniejącej już stronie.Przywracanie stron

Jeśli coś zepsułeś - nie bój się. Wszystkie wersje stron zapisane są w historii. Jeśli nawet zupełnie zepsułeś jakąś stronę, można ją łatwo przywrócić.

Usuwanie stron

Jeśli chcesz usunąć stronę, umieść w niej szablon ,,do usunięcia", czyli wpisz w wikitekście:
{{delete}}
lub w RTE kliknij przycisk {T} a następnie wybierz ,,własny" i z listy wybierz Template:Delete. Strona zostanie zaznaczona jako strona do usunięcia (po zapisaniu). Prawo do usuwania stron mają tylko redaktorzy, stąd dopiero po jakimś czasie strona zostanie rzeczywiście usunięta.
osobiste