Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się


Wiki:O Wiki

Witamy na wiki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Dużo tu należy napisać i kiedyś się napisze. Tymczasem rozsiana wiedza jest tu: Wiki:Regulamin Wiki (bardzo oficjalna) oraz tu: Wiki:Portal społeczności (trochę nieaktualna). Koniecznie przeczytaj Pomoc:Porady dla użytkownika.

Ogólnie: wiki to serwis internetowy powstała na Wydziale Biologii stworzony przez studentów w celu zebrania w jednym miejscu informacji o Wydziale i przedmiotach i umożliwieniu w łatwy sposób każdej osobie związanej z wydziałem na modyfikacje tych informacji. Chcielibyśmy, aby na wiki studenci i wykładowcy umieszczali informacje związane z realizowanymi przedmiotami: slajdy, materiały, aktualności. Chcielibyśmy także, aby na wiki znalazły się informacje na temat zakładów, przebiegu studiów, stypendiów i innych - słowem wszelkich informacji, które konieczne są do studiowania, a trudno jest je znaleźć gdzie indziej.

Zachęcamy wykładowców do korzystania z wiki jako formy komunikacji ze studentami. Można na przykład wykorzystać wiki do:

 • umieszczania wyników egzaminu na stronie przedmiotu,
 • umieszczania slajdów z wykładów, ciekawych artykułów, aktualności wszelkich (typu: ,,zajęcia zaczną się w II tygodniu semestru", ,,koniecznie weźcie fartuchy").

Studentów zapraszamy do:

 • umieszczania notatek,
 • aktualizacji planów sesji,
 • dzielenia się wszelkimi informacjami przydatnymi w studiowaniu (dotyczącymi akademików, stypendiów, organizacji studiów).

Pracowników naukowych i doktorantów:

 • do stworzenia strony prezentującej badania.

Organizujących konferencje, szefów kół naukowych:

 • do koordynacji działań z użyciem wiki, którą będą mogli edytować wszyscy zainteresowani.

wiki ma wielkie możliwości, a to jak je wykorzystacie zależy tylko od Twojej pomysłowości. Zapraszamy do rozejrzenia się po wiki. Pozwoli to zapoznać Ci się z podstawowymi funkcjami i możliwościami wiki. Jeśli masz pomysł jak wykorzystać możliwości wiki (szybką edycję przez wszystkich) w sposób, który tu nie jest realizowany, napisz nam o tym. Może warto na wiki zrobić dział z protokołami laboratoryjnymi? Może warto koordynować dostęp do mikroskopu konfokalnego? Może warto przenieść książkę adresową ze strony Wydziału na wiki (dzięki temu będzie zawsze aktualna)?

Spis treści

Cel wiki

Celem wiki jest służyć studentom i pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego (w szczególności Wydziału Biologii) w procesie zdobywania wiedzy i organizowania życia na Uczelni, a także szeroko pojętego promowania Wiedzy i Informacji.

WB, a inne wydziały?

wiki jest otwarte dla wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Jeśli chciałbyś wykorzystać wiki do prowadzenia swojego przedmiotu, koordynacji działania Twojego koła czy prezentowania planów sesji na Twoim wydziale - zapraszamy. Pamiętaj jednak, aby swoim działaniem nie zakłócić działania wiki.

Adresy wiki

wiki jest dostępne pod adresami http://wiki.biol.uw.edu.pl .

Kwestia oficjalności wiki

wiki powstało dzięki wsparciu Pani Dziekan Wydziału Biologii, korzysta z hostingu Wydziału Biologii, ponadto zaprasza do współpracy zarówno studentów wszystkich stopni studiów, jak i pracowników naukowych - jest więc dość mocno oficjalne. Na tyle, na ile oficjalny może być system, który ma tak liberalne zasady edycji jak wiki.

Znaczącą różnicą między nieoficjalnymi forum a wiki jest to, że zapraszamy gorąco do wykorzystywania wiki w roli środka komunikacji przez wykładowców.

Prywatność

Aby zalogować się na wiki musisz mieć konto w CSU (Centralny Serwer Uwierzytelniania) i w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość, niemniej na samym portalu pozostajesz zupełnie anonimowy, tj. występujesz wszędzie pod wybranym przez siebie w dowolny sposób pseudonimem. UWAGA: raz wybrany pseudonim jest niezmienny.

Cechy wiki:

 • edytowanie równie łatwe jak w MS Word (kliknij Rich Text Editor w okienku edycji),
 • szybkie umieszczanie plików,
 • chronienie plików przed osobami nieznającymi hasła (podanego np. na wykładzie; tak można wygodnie chronić slajdy z wykładu, spójrz na slajdy na stronie Podstawy immunologii),
 • zasady zdrowej anonimowości.

Kontakt

Jeśli masz jakikolwiek problem związany z wiki, pomysł na rozwój wiki, masz materiały, ale nie wiesz jak je umieścić albo chcesz nam cokolwiek przekazać - czekamy pod adresem:

wiki@biol.uw.edu.pl
osobiste